Jak planować i rozwijać karierę zawodową i pasje naukowe? Jak budować sieć kontaktów i zaistnieć w środowisku? Jakie umiejętności rozwijać? Jak pisać wnioski o granty? Jak współpracować z sektorem nieakademickim?

Na powyższe tematy staraliśmy się znaleźć odpowiedzi podczas październikowych, bezpłatnych, 3-dniowych wydarzeń, które zostały zorganizowane w 6 polskich miastach. Podczas nich można było porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami świata biznesu. Udział w wydarzeniach pomógł w świadomym planowaniu kariery, pokazał istniejące narzędzia i możliwości.


WYNIKU KONKURSU

„Możesz mieć wszystko, ale najpierw musisz mieć odwagę po to sięgnąć!”

Z wielką przyjemnością informujemy, że konkurs, będący częścią gry na smartfony i tablety,

zorganizowany w ramach Projektu NAUKOWIEC, został rozstrzygnięty!

Spośród wielu niezwykle ciekawych odpowiedzi komisja konkursowa wybrała 10 zwycięzców, których pomysły okazały się najbardziej kreatywne.

Przeczytaj zwycięskie odpowiedzi na pytanie konkursowe, które brzmiało: „Jakie są zalety mobilności w XXI wieku?” i sprawdź, czy wygrałeś!

Ze zwycięzcami skontaktujemy się e-mailowo.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


FOTORELACJA

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć z poszczególnych wydarzeń.

GLIWICE, KATOWICE

Pełna fotorelacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TWÓJ GŁOS = TWOJA KARIERA

Twoja opinia jest ważna dla Ciebie i dla nas!

 

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponował nową ustawę i bardzo wiele zmian w szkolnictwie wyższym oraz w badaniach naukowych. Obecnie trwają konsultacje nowych założeń i ich uszczegółowianie. Ważne zmiany obejmują młodych pracowników naukowych, w tym doktorantów i studentów. Dotyczyć będą między innymi struktury studiów, zasad kształcenia i rozwoju kariery zawodowej.

ZMIANY BĘDĄ MIAŁY TAKŻE WPŁYW NA CIEBIE.

Dlatego w ramach ‘Projektu NAUKOWIEC’ przeprowadziliśmy ankietę wśród doktorantów, pracowników naukowych oraz studentów i ekspertów z zakresu wspierania rozwoju kariery. Ankieta dotyczyła rozwoju kariery naukowej i przygotowania do pracy w różnych sektorach, w kraju i za granicą, potrzebnych kompetencji i narzędzi oraz istniejących barier. Badanie zakończyło się. Teraz pracujemy nad jego wynikami.

Efektem będzie raport, który udostępnimy wszystkim zainteresowanym organizacjom, w tym MNiSW

i Komisji Europejskiej.


Jak europejska sieć EURAXESS wspiera naukowców?


SPRAWDŹ, CO JESZCZE PRZYGOTOWALIŚMY DLA CIEBIE

 Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami, które mogą stanowić źródło informacji i inspiracji dla naukowców chcących świadomie planować i rozwijać swoją karierę zawodową. Znajdują się tutaj informacje o grantach dla początkujących naukowców oferowanych przez polskie i zagraniczne instytucje, zbiór publikacji i odnośników do portali dotyczących różnych umiejętności przydatnych naukowcom, wskazówki i infografiki związane z rozwojem kariery naukowej.

 

Możliwości w ramach H2020

Oferta Narodowego Centrum Nauki

 

Oferta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Przydatne odnośniki do materiałów wspomagających karierę naukową

 

 

Najnowsze oferty grantów i stypendiów

Infografika o EURAXESS

 

Infografika o Działaniach Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA)

Infografika o wyróżnieniu HR Excellence in Research

 

 


NOWOŚĆ - PORADNIKI DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami stworzonymi przez partnerów Projektu NAUKOWIEC, ekspertów z Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Badawczych UE, którzy na co dzień doradzają naukowcom na temat kwestii w nich poruszonych. 


 

 

POZNAJ NAS I NASZ PROJEKT

Inicjatywa „Projekt NAUKOWIEC” jest realizowana przez konsorcjum 6 polskich organizacji, które zorganizowały wydarzenia w 6 miastach oraz przeprowadziły kampanię informacyjno-edukacyjną zachęcającą młodych naukowców do rozwijania swojej kariery.

Dodatkowo, w ramach projektu, 6 grudnia br. odbędzie się w Warszawie seminarium dla instytucji, które posiadają europejskie logo "HR Excellence in Research" – pracodawców młodych naukowców. Chcemy porozmawiać z nimi na temat ich aktywnego udziału w kształtowaniu warunków pracy i rozwoju kariery młodych naukowców.

W skład zespołu projektowego wchodzi 5 członków europejskiej sieci EURAXESS: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) – koordynator projektu, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, oraz firma Science PR specjalizująca się w promocji nauki.

Ponadto jako wsparcie merytoryczne projektu, zaprosiliśmy przedstawicieli następujących organizacji, aby doradzali nam w kluczowym kwestiach przy organizacji dni kariery: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademii Młodych Uczonych, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenia Akademickich Biur Karier, a także Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Stypendystów Marie Curie, EURODOC (European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) oraz Konfederacji Lewiatan.

 


 

Wydarzenia zostały objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina

 a także: 


 

 

 

Projekt finansowany z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy nr 741769.

 

 

Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.