Skip to main content
Logo of EURAXESS
Polish
Poland

Strategia HR | HRS4R

Europejska strategia kadrowa dla naukowców (HRS4R)

Celem europejskiej strategii HR (Human Resources Strategy for Researchers) jest wspieranie instytucji-pracodawców naukowców w procesie tworzenia atrakcyjnych warunków zatrudnienia i rekrutacji badaczy. Wyznacznikiem dla strategii są dokumenty: "Europejska Karta Naukowca i Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych" zawierające podstawowe zasady, którymi powinny kierować się instytucje działające w sferze B+R oraz organizacje finansujące badania. Instytucje zatrudniające, które zobowiązują się wdrażać europejską strategię HR mogą otrzymać wyróżnienie "HR Excellence in Research" przyznawane przez Komisję Europejską.

Od stycznia 2024 r. Europejską Kartę i Kodeks Postępowania zastępuje zaktualizowany dokument pt. "Europejska Karta Naukowca". Powodem jest dostosowanie zapisów do obecnych wyzwań i zmieniającego się otoczenia. Instytucje, które są na wstępnym etapie ubiegania się o europejskie wyróżnienie powinny kierować się zapisami nowej Karty.Instytucje posiadające wyróżnienie kontynuują działania do momentu zakończenia obecnego etapu. Zmiany na stronach Komisji Europejskiej i w systemie on-line (e-tool) pojawią się w czerwcu 2024 r., w momencie uruchomienia ERA-TALENT Platform. 

Więcej informacji o strategii HR - strona KE Nowa Europejska Karta Naukowca (załącznik do Zaleceń Rady z 18 grudnia 2023 "European framework to attract and retain research, innovation and entrepreneurial talents in Europe"

Europejska Karta i Kodeks

Dokumenty stanowią zalecenie Komisji Europejskiej adresowane do naukowców, pracodawców oraz podmiotów finansujących badania. Europejska Karta Naukowca opisuje prawa i obowiązki zarówno naukowców, jak i instytucji zatrudniających, natomiast
Kodeks zawiera zasady rekrutacji naukowców, których powinni przestrzegać pracodawcy, zapewniając równe traktowanie pracownikom naukowym. Kartę i Kodeks wkrótce zastąpi Europejska Karta Naukowca.

Logo "HR Excellence in Research"

Wyróżnienie jest przyznawane instytucjom-pracodawcom podejmującym działania na rzecz pracowników naukowych, również jako motywacja do dalszych działań na rzecz poprawy warunków pracy i procesów rekrutacji naukowców. Posiadanie znaku HR jest to ciągły proces, który wiąże się z regularną oceną postępów dokonywaną przez zagranicznych ekspertów. Wyniki oceny ekspertów decydują o tym, czy instytucja utrzyma wyróżnienie HR.

Lista wyróżnionych instytucji

Aktualnie ponad 700 europejskich instytucji naukowych posiada wyróżnienie "HR Excellence in Research". Z Polski jest to 106 instytucji: 43 uczelnie, 43 Instytuty PAN, 17 instytutów badawczych (w tym Sieć Badawcza Łukasiewicz), a także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.

Przewodnik dla instytucji

Szczegółowy przewodnik dla instytucji wdrażających europejską strategię HR - zarówno dla tych początkujących, jak i posiadających logo HR, będących na dalszych etapach procesu. Publikacja zawiera informacje o korzystaniu z konta e-tool, opis poszczególnych etapów procesu oraz jego oceny przez ekspertów zewnątrznych.

Strategia HR w liczbach

Informacje zawierają liczbę instytucji na poszczególnych etapach procesu, zestawienie instytucji z poszczególnych krajów oraz liczbę przyznawanych wyróżnień HR na przestrzeni lat.

Karta i Kodeks w projektach Horyzontu Europa

Instytucje uczestniczące w projektach finansowanych z programu Horyzont Europa są zobowiązane do przestrzegania zasad Europejskiej Karty i Kodeksu w kwestii warunków zatrudnienia, rekrutacji i rozwoju zawodowego badaczy.
Mówi o tym umowa grantowa - Grant Agreement (Annex 5) - podpisywana pomiędzy instytucją-beneficjentem a Komisją Europejską.