Poniżej przedstawiamy zwycięskie odpowiedzi na pytanie konkursowe "Jakie są zalety mobilności w XXI wieku?"

"Mój doktorat się nie klei, na co rada jest jedyna.

Trzeba zakres badań mych poszerzyć i wyjechać do Berlina,

bo mobilność to podróże, kulinarne, kulturowe - ekonomia to tłumaczy i dowody są naukowe.

Rynek pracy tez skorzysta,

ależ kształcą te podróże!

Jakość badań oczywistą,

w zarzadzaniu ma znaczenie duże.

I gdy wrócę znów do kraju, na uczelnie z doktoratem. Swoją wiedzą się podzielę w artykule z całym światem."

Adam Sulich, Wydział Informatyki i Zarządzania, Politechnika Wrocławska, doktorant

 

„Piękne jest to jak bardzo zatarły się granice państw w badaniach naukowych. Oczywiście żyjemy w czasach, w których możemy dyskutować i prezentować wyniki przez Internet, ale kontakt w cztery oczy jest nie do zastąpienia. Ważnym a wręcz kluczowym jest, aby w nauce nie zamykać się w swoim małym światku, zakładzie, pokoju. Dopiero krytyka z zewnątrz jest w stanie nakierować na właściwą ścieżkę badań. w szczególności ważne jest aby przykładowo teoretyk mógł rozmawiać z doświadczalnikiem, zarówno aby samemu pozostać na Ziemi ale też nakierować doświadczenie na nietrywialne ale ciekawe pytania o fundamenty naszego pięknego świata.”

Damian Kwiatkowski, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, doktorant

 

„Dla mnie osobiście mobilność w XXI pozwala być naprawdę sobą. Nie zawsze w miejscu w którym mieszkamy są akurat ośrodki/szkoły/kursy/specjaliści w dziedzinach czy zajęciach w których chcielibyśmy się spełniać. Nie każdy czuje się dobrze w jednym miejscu, natomiast każdy ma inne oczekiwania od siebie samego, życia, od innych. Dzięki mobilności możemy być bardziej sobą, możemy się spełniać, szukać swojego miejsca zarówno pod względem geograficznym, jak i pod względem pasji, wyzwań, praw i obowiązków.”

Joanna Rachubik, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantka

 

"Świat może być moim domem. To gdzie jestem, z kim pracuje, jakie osiągam wyniki, zależy tylko ode mnie. Najlepsi są na wyciągnięcie dłoni i mogę się od nich uczyć, żeby dla kogoś, kiedyś, może też być najlepszą."

Małgorzata Krokowska-Paluszak, Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, doktorantka

 

„Główne zalety mobilności to możliwość nie tylko poszerzenia horyzontów ale także poznanie siebie. Im więcej doświadczeń człowiek nabywa w swoim życiu, tym bardziej wartościowy się staje. Bez mobilności, która jest w zasadzie sprzężona z XXI wiekiem, nie można się rozwijać na zasadach tożsamych z naszymi czasami. Mobilność uczy pokory, nowych doświadczeń, pomaga w budowaniu własnej sieci kontaktów a przede wszystkim nie pozwala osiąść na niebezpiecznej mieliźnie stagnacji i strefy komfortu.”

Robert T. Tomczak, Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorant

 

„Mobilność w XXI wieku jest bardzo ważna dla młodego naukowca, ponieważ umożliwia inspirująca współprace oraz wymianę doświadczeń z wybitnymi specjalistami z całego świata Co więcej, jest to niesamowita okazja aby zapoznać się z nowoczesnym technikami badawczym czy metodami pracy. Doświadczenia uzyskane na płaszczyźnie międzynarodowej pozwalają młodemu naukowców poszerzyć horyzonty w sferze naukowej jak i osobistej. Wyjazdy zagraniczne są wspaniałą okazją do udoskonalenia kompetencji językowych, a także poszerzania świadomości kulturowej i zawierania nowych przyjaźni. Uważam że, mobilność pozwala nabrać młodemu człowiekowi pewności siebie i zdefiniować życiowe cele.”

Angelika Wrzesińska, Katedra Fizyki Molekularnej, Wydział Chemiczny, Politechnika Łódzka, doktorantka

 

„Możesz mieć wszystko, ale najpierw musisz mieć odwagę po to sięgnąć!”

Małgorzata Majchrzak, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, doktorantka

 

„Niewątpliwą zaletą mobilności jest możliwość zdobycia doświadczenia w zespole naukowców, których znamy z wielkich czasopism naukowych bądź naszym marzeniem był wyjazd do tego konkretnego ośrodka badawczego i dzięki takim inicjatywom jak EURAXESS jest to możliwe! To ważne, żeby uświadomić sobie, że granice są tylko w naszej głowie. Częstokroć zdarza się, że to właśnie staż/wyjazd badawczy układa nam późniejszą ścieżkę naukową. Otwierają się przed nami drzwi do świata nauki, pełnego wyzwań, inspirujących ludzi oraz szerokich możliwości rozwoju intelektualnego.”

Aleksandra Lech-Wróblewska, Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, doktorantka

 

„Poszerzając horyzonty, łamiąc stereotypy, nawiązując kontakty - osiągamy więcej, doświadczamy mocniej, zauważamy, że im dalej przesuwamy granice naszego naukowego świata tym łatwiej przełamujemy bariery. A stąd już prosta droga do sukcesu.”

Anna Selmi, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Zakład Cytobiologii i Proteomiki, doktor nauk medycznych

 

„Mobilność pozwala na odkrycie siebie. Jeśli wydawało ci się, ze siebie znasz to zapewne masz rację. Teraz pora na dokonanie ważnych odkryć. Tajniki twojej osobowości, granice swoich możliwości możesz odkryć przekraczając granice komfortu, smakując tego, co do tej pory było poza obszarem twojej świadomości. Mobilność jest kluczem do dokonania ważnych odkryć siebie. Jak tego dokonasz już nigdy nie zaskoczy cię nieznane, bo nieznane zawsze będzie wyzwaniem, które będziesz chciał podjąć.”

Kamila Ludwikowska, Politechnika Wrocławska, doktor

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i informujemy, że z każdym z Państwa skontaktujemy się emailowo.