Jak planować i rozwijać karierę zawodową i pasje naukowe? Jak budować sieć kontaktów i zaistnieć w środowisku? Jakie umiejętności rozwijać? Jak pisać wnioski o granty? Jak współpracować z sektorem nieakademickim? Jeśli jesteś doktorantem albo zamierzasz nim zostać to „Projekt NAUKOWIEC” pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na takie pytania.

Zapraszamy na bezpłatne październikowe, 3-dniowe wydarzenia organizowane w 6 miastach. Podczas nich będzie można porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami świata biznesu. Udział w wydarzeniach pomoże w świadomym planowaniu kariery, pokaże istniejące narzędzia i możliwości. Dodatkowo zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami oraz przekazania swoich opinii i oczekiwań co do rozwoju kariery naukowej w Polsce.


SPOTKAJMY SIĘ

10-12.10 Kraków - strona wydarzenia 

17.10 Gliwice, 18-19.10 Katowice - strona wydarzenia

18-20.10 Poznań - strona wydarzenia

23-25.10 Łódź - strona wydarzenia

24-26.10 Warszawa - strona wydarzenia

 

Dzień 1: „Sprawdź jak to zrobić”, by z sukcesem planować i rozwijać swoją karierę naukową. Zaznacz na „Mapie swojej kariery” ważne punkty, takie jak zdobywanie grantów, wyjazdy zagraniczne, umiejętne prezentowanie swoich badań, czy nawiązywanie kontaktów i poszukiwanie partnerów do projektów.

Dzień 2: „Nauka Kariera Biznes” to mniej znana strona kariery naukowca, którą zaprezentujemy drugiego dnia. Wystąpienia praktyków i udział w mini warsztatach z przedstawicielami sektora prywatnego pomogą zrozumieć tajniki i możliwości współpracy z tym sektorem.

Dzień 3: „Warsztaty rozwoju kariery” trzeciego dnia pomogą rozwinąć tzw. umiejętności miękkie, jakże przydatne i poszukiwane przez pracodawców.


FOTORELACJA

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć z poszczególnych wydarzeń.

 

 

 

 

 

 


 

Jak europejska sieć EURAXESS wspiera naukowców?

 


 

 GRA I KONKURS

Młodzi naukowcy! Zagrajcie w grę, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Was – macie czas do końca października.

Dzięki niej, w kilka minut poznacie narzędzie, które znacząco skróci czas wyszukiwania przez Was informacji niezbędnych przy planowaniu naukowych wyjazdów zagranicznych!

Grze towarzyszy konkurs, który polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: „Jakie są zalety mobilności w XXI wieku?”. Wygrywa 10 osób z najbardziej kreatywnymi pomysłami! Pamiętajcie, że odpowiedzi muszą być WASZYMI WŁASNYMI pracami ;-)

Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie studenci studiów magisterskich i doktoranckich, a także pracownicy naukowi, którzy mieszkają w Polsce.

Dokładne warunki udziału w konkursie znajdziecie w regulaminie.

Nagrodami w konkursie są wartościowe i przydatne w mobilności plecaki Kånken Laptop 15’’ Fjallraven. Imiona zwycięzców, ich afiliacje i odpowiedzi, a także pozostałe najciekawsze pomysły innych uczestników konkursu, zostaną opublikowane na portalu EURAXESS oraz na warszawskich, krakowskich, łódzkich, poznańskich i gliwickich stronach wydarzenia.

Ogłoszenie zwycięzców w Mikołajki – 6 grudnia!


 

TWÓJ GŁOS = TWOJA KARIERA

 

Pamiętajcie, że Wasza opinia odnośnie karier młodych naukowców jest ważna i może przyczynić się do kształtowania przepisów i warunków pracy. Dlatego podczas wydarzeń, jak i poprzez tę stronę będziecie mieć możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Ankieta będzie dostępna od października, a jej podsumowanie zostanie przedstawione różnym instytucjom.


 

SPRAWDŹ, CO JESZCZE PRZYGOTOWALIŚMY DLA CIEBIE

 Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami, które mogą stanowić źródło informacji i inspiracji dla naukowców chcących świadomie planować i rozwijać swoją karierę zawodową. Znajdują się tutaj informacje o grantach dla początkujących naukowców oferowanych przez polskie i zagraniczne instytucje, zbiór publikacji i odnośników do portali dotyczących różnych umiejętności przydatnych naukowcom, wskazówki i infografiki związane z rozwojem kariery naukowej.

 

Możliwości w ramach H2020

Oferta Narodowego Centrum Nauki

 

Oferta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Przydatne odnośniki do materiałów wspomagających karierę naukową

 

 

Najnowsze oferty grantów i stypendiów

Infografika o EURAXESS

 

Infografika o Działaniach Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA)

 

 

 


 

 

POZNAJ NAS I NASZ PROJEKT

Inicjatywa „Projekt NAUKOWIEC” jest realizowana przez konsorcjum 6 polskich organizacji, które zorganizują wydarzenia w 6 miastach oraz przeprowadzą kampanię informacyjno-edukacyjną zachęcającą młodych naukowców do rozwijania swojej kariery.

Dodatkowo, w ramach projektu, w grudniu br. zorganizujemy w Warszawie seminarium dla instytucji, które posiadają europejskie logo HR Excellence in Research – pracodawców młodych naukowców. Chcemy porozmawiać z nimi na temat ich aktywnego udziału w kształtowaniu warunków pracy i rozwoju kariery młodych naukowców.

W skład zespołu projektowego wchodzi 5 członków europejskiej sieci EURAXESS: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) – koordynator projektu, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, oraz firma Science PR specjalizująca się w promocji nauki.

Ponadto jako wsparcie merytoryczne projektu, zaprosiliśmy przedstawicieli następujących organizacji, aby doradzali nam w kluczowym kwestiach przy organizacji dni kariery: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademii Młodych Uczonych, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenia Akademickich Biur Karier, a także Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Stypendystów Marie Curie, EURODOC (European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) oraz Konfederacji Lewiatan.

 


 

Wydarzenia zostały objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina

 a także: 


 

 

 

Projekt finansowany z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy nr 741769.

 

 

Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.